אודות

המראה מיועדת לעזור למורים ולתלמידים לעשות שימוש במשימות עשירות ואינטראקטיביות בכיתת המתמטיקה, תוך שימוש בטכנולוגיה מגוונת (טלפונים סלולריים, מחשבי לוח ומחשבים ניידים ונייחים) ולספק ניתוח אוטומטי ונגיש של התשובות המוגשות על ידי התלמידים בצורה שתהווה בסיס לקבלת החלטות בזמן אמת של המורה – כבר במהלך השיעור.

המראה כשמה כן היא – מאפשרת לראות את התמונה. באמצעות פיתוח והכנה של משימות המעודדות עיסוק מתמטי משמעותי מצד התלמידים, מורים יכולים לראות מיד את העבודה של כל התלמידים ולקבל ניתוחים ויזואליים של הפתרונות שהוגשו על ידי התלמידים. אנחנו רק מתחילים בניתוח התשובות הנכונות, ואיתור שגיאות מוכרות לפי קריטריונים מתמטיים מוכנים מראש. אך אנחנו מתקדמים הרבה מעבר לנכון/לא נכון. המראה משקפת התייחסות לדרכי עבודה של התלמידים, ובכך היא מאפשרת למנף פתרונות חלקיים, להציג דרכי עבודה מומלצות ואף להאיר תשובות יצירתיות ומגוונות לאותה משימה. מגוון הייצוגים הויזואליים של הנתונים מציג למורה מידע בצורה נגישה – במרחק שתי הקלקות בלבד – ובכך הוא מאפשר קבלת החלטות על סמך מידע מפעילות התלמידים. זוהי הערכה מעצבת כהגדרתה.

המראה כוללת סביבת עבודה נגישה לתלמידים בה הם יכולים לעבוד באופן עצמאי, ביחידים, בזוגות או בקבוצות עמיתים על משימות במתמטיקה הכוללות אמצעי המחשה שונים. סביבת העבודה של התלמיד הינה סביבה פרטית שבה אנו מאפשרים לו מרחב חשיבה עצמאי, חופשי ממעקב אוטומטי. במרחב הוא יכול לשמור טיוטות, להשתמש בעזרים שונים, ובסופו של דבר לבחור אילו ממצאים להגיש לבדיקה על מנת להציג את הפתרון שלו בצורה הטובה ביותר. ביצירת הדוחות למורים אנו מנתחים רק את התשובות המוגשות על ידי התלמידים, ולא "עוקבים אחרי כל מה שהם עשו". דבר זה נעשה מתוך גישה אשר מעודדת חשיבה עצמאית ויצירתית היכולה להתקיים רק בסביבה חופשית ופרטית.

סביבת המראה מאפשרת למורים ליצור פעילויות שונות המורכבות ממשימות אשר מאפשרות הפעלה כפעילות חשיפה לנושא, פעילות במהלך השיעור, הערכה מסכמת (מבחן) ואף פרויקט מקוון. לפירוט לגבי סוגי המשימות השונות לחצו כאן. ניתן ליצור קשר לתיאום הדרכות על סביבת העריכה של המראה.

המראה חברותית מאוד. הסביבה בנויה כך שתוכל להתחבר לסביבות ניהול למידה (LMS) שונות באמצעות Plug-in אשר מאפשר עדכון הנתונים הרלוונטיים במערכת ניהול הלמידה.  עדכון הנתונים מאפשר מעקב גם באמצעים הסטנדרטיים בהם נעשה שימוש בעבודה השוטפת של בית הספר.

סביבת המראה מפותחת במרכז למחקר וחדשנות בחינוך מתמטי באוניברסיטת חיפה, בהובלת פרופ' מיכל ירושלמי וד"ר שי אולשר.

הובלה וניהול הפרויקט: פרופ' מיכל ירושלמי וד"ר שי אולשר.

פיתוח תוכן: 

ד"ר שושי גלעד

יוליה בגדדי

פיתוח חומרה ותוכנה: אריק וייצמן

מנהלת אדמינסטרציה: אלה לוי

מנהלת הטמעה: מונה תומא

מנחי מורים:

חסן איוב

ח'ולוד אבו ריא

אמל קעדאן

מרי חדד

עירד ניב